Od 7 do 12 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w projekcie językowym w Hiszpanii. W ramach trzeciej edycji projektu „Descubriendo español” („Odkrywając hiszpański”) polecieliśmy do Barcelony.

 

 

 

Po przybyciu do stolicy Katalonii, czekały na nas hiszpańskie rodziny, u których spędziliśmy ten wyjątkowy tydzień. Spotkanie z rodzinami wzbudziło w nas wiele emocji: radość na poznanie nowej rzeczywistości, ale też obawę czy poradzimy sobie pod względem językowym. Jak się później okazało, obawy okazały się bezpodstawne.

Codziennie chodziliśmy do szkoły językowej „Camino Barcelona” , w której, podzieleni na małe grupy, uczestniczyliśmy w zajęciach języka hiszpańskiego prowadzonymi przez rodowitych Hiszpanów. Po południu zaś zwiedzaliśmy miasto. Pierwszego dnia wyruszyliśmy na długi spacer ulicą Las Ramblas, następnie przez ogromną Barrio Gótico (Dzielnica Gotycka) wraz z Catedral de Santa Eulalia (Katedra św. Eulalii) dotarliśmy do Parque de la Ciutadella – parku, w którym każdy decyduje się na przebieżkę z psem lub odpoczynek pod kolorowym drzewem ciesząc się spokojem i naturą.

 

 

 

 

 

Kolejny dzień był spotkaniem z przepięknym dziełem Antoniego Gaudiego: Sagrada Familia. Zwiedzanie zajęło nam prawie dwie godziny. Mimo, że pogoda tego dnia nam nie sprzyjała, poszliśmy na plażę Barceloneta. Wyjątkowa barwa hiszpańskiej wody zatrzymała nas na tam na dłużej.

W środę stanęliśmy przed kolejnym wyzwaniem, a mianowicie odwiedziliśmy hiszpańską szkołę salezjańską, w której przedstawiliśmy nasze prezentacje na temat Gdyni oraz IX LO. Koledzy i koleżanki z Barcelony zrewanżowali nam się opowiadając ciekawostki o mieście, w którym żyją. Po południu, pojechaliśmy zobaczyć stadion piłki nożnej „Camp Nou” - dumę i serce Katalonii oraz mieliśmy możliwość zakupienia świeżych owoców lub innych hiszpańskich produktów na ogromnym rynku La Boquería.

 

 

 

 

 

 

 

 

W szkole „Camino Barcelona”, oprócz zajęć językowych, uczestniczyliśmy również w lekcji gotowania typowego dania hiszpańskiego paella, którą oczywiście z ochotą skonsumowaliśmy. Nie mogliśmy pominąć Parku Güell Gaudiego i słynnej ławeczki z pięknym widokiem na Barcelonę. Ostatni wieczór spędziliśmy w Poble Español, które przedstawia różne regiony Hiszpanii i pokazuje ich różnorodność, zaś o 21.00 obejrzeliśmy wyjątkowy pokaz fontann, z kolorami i podkładem muzycznym.

 

 

 

 

 

 

Dzięki ludziom tworzącym naszą grupę mogę powiedzieć, iż ​​ta kilkudniowa przygoda była nadzwyczajna i niezapomniana. Wyjeżdżaliśmy z ogromem emocji, wspomnień, ale również z przekonaniem, że jeszcze wrócimy do Hiszpanii.

 

Tekst: Karolina Świrska 2f

Zdjęcia: Piotr Lewandowski, Gabriela Reclaw