Komunikat do uczniów i rodziców

 Informuję, że w dniu 19 kwietnia 2019r.  pracownicy naszej szkoły

biorą   udział w  akcji protestacyjnej

Informacje o sytuacji w kolejnych dniach będą podawane na bieżąco na stronie internetowej naszej szkoły 

Uczniowie, którzy przyjdą do szkoły  będą mogli uczestniczyć
w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych w wyznaczonych salach.


z poważaniem

Wiesława Krysztofowicz

dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni

     Informujemy, że Dzień Otwarty Szkoły

zaplanowany na 26 kwietnia 2019 r. nie odbędzie się

9 listopada w naszej szkole odbyły się obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się ok. 9.30, kiedy to I i II klasy przedstawiały w swoich salach prezentacje w ramach „Urodzin Niepodległej”, projektu opracowanego przez nauczycielki: Marię Banasik, Beatę Filipp i Olgę Malicką-Kowalczyk.

Godzinę później nauczyciele oraz uczniowie wraz z przedstawicielami innych szkół z okolicy wzięli udział w Orłowskiej Paradzie Niepodległości. Zwieńczenie wydarzenia odbyło się pod domkiem Żeromskiego. Podziękowania i życzenia na dzień 11 listopada wygłosił prezydent miasta Wojciech Szczurek. Po jego wypowiedzi w recytacjach i piosenkach wystąpili przedstawiciele IX Liceum Ogólnokształcącego (z recytacją „Ballady o Janku Wiśniewskim” wykonaną przez Annę Maze, uczennicę klasy IIE,), Szkoły Podstawowej nr 8, Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Plastycznych.

 

Gęsta mgła zatarła granicę między morzem a niebem tak, iż uczestnikom zdawało się, że wszystko, co ma miejsce, odbywa się na tle czystej, czekającej na zapisanie kartki – tak jakby Orłowo chciało przypomnieć się, że my, jego mieszkańcy i bywalcy, wciąż tworzymy jego historię, tak jak ci wszyscy przed nami. Po zakończeniu parady uczniowie klas pierwszych prezentowali licznym gościom (w tym ludziom, którzy w przeszłości przeżyli zsyłką na Syberię) swoje projekty związane z walką i odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Około 12.00 na auli rozpoczęła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Wielu z gości wygłosiło z tej okazji przygotowane przez siebie przemówienia. Dodatkowo przedstawiono rozstrzygnięcia konkursów: „Polskie drogi do Niepodległości”, Międzyszkolnego Konkursu Strzeleckiego, „Barwy Nieobojętne w przestrzeni publicznej”, „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” oraz „Etiuda o Wolności”. Wyjątkowych doznań artystycznych dostarczył piękny program artystyczny "Listopadowe skojarzenia" przygotowany przez klasę IIIe pod kierunkiem Pani Jolanty Moszczyńskiej. 

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości goście IX Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zwiedzili wystawę malarstwa pana Konstantego Wasilewskiego „100 lat Marynarki Wojennej na 100 lecie Niepodległości " oraz Salę Pamięci, gdzie można obejrzeć medale, ordery, zdjęcia i inne pamiątki, uwieczniające historię tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym przede wszystkim Patrona naszego liceum. Tak właśnie zakończyły się obchody wyjątkowej rocznicy wydarzenia, dzięki któremu dziś wszyscy jesteśmy Polakami.

Tekst: Katarzyna Pakuła IIa

 

 

więcej zdjęć już za kilka dni w galerii

 FOTO Sylwester Kryger