Komunikat dla Rodziców

23.09.2020 r. o godzinie 17.00 w auli odbędzie się spotkanie rodziców uczennic i uczniów klas III  z Panią Dyrektor w sprawie organizacji majowej matury.

O g. 17.30  w wyznaczonych salach odbędą się zebrania rodziców uczennic i uczniów klas I-III z wychowawcami.

Zebranie Rady Rodziców g. 18.15 w auli

 Ze względu na obostrzenia związane z Covid-19 prosimy o przybycie jednego rodzica / opiekuna /

Wjazd na teren szkoły możliwy jest od strony ulicy Orłowskiej i od strony Alei Zwycięstwa

 

 W czasie spotkania obowiazuje regulamin funkcjonowania szkoły w czasie zagrożenia epidemicznego. Przypominamy, że do placówki  mogą przychodzić tylko osoby zdrowe (bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych),  których domownicy nie są zakażeni lub nie przybywają na kwarantannie.

Szanowni Rodzice,

Minęły pierwsze dni nauki nowego roku szkolnego, wznowiliśmy po długiej przerwie pracę w trybie stacjonarnym i wspólnie z Państwem i młodzieżą chcemy zrobić wszystko, by taką formę funkcjonowania szkoły utrzymać. Rozumiem, jak ważne jest dla Państwa zdrowie, dobro i bezpieczeństwo Państwa rodzin i wierzę, że w sprawie przestrzegania procedur obowiązujących w szkole w czasie pandemii mówimy jednym głosem. Istotne jest, by w domu młodzież utwierdzana była w przekonaniu konieczności przestrzegania wszelkich zaleceń, również tych obowiązujących w przestrzeni publicznej. Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi, przypominajcie o noszeniu maseczek w komunikacji publicznej, apelujcie o rozwagę i odpowiedzialność w życiu codziennym, także tym poza szkołą.

Dyrektor

Wiesława Krysztofowicz

Gdynia, 10 września 2020r.

 

 

Zmienia się od 2015 r formuła egzaminu ustnego z języka polskiego, ale pozostaje wymóg znajomości różnych tekstów kultury. W bibliotece szkolnej znajdują się książki pozwalające ćwiczyć analizę utworów literackich, pogłębiać wiedzę  o różnych możliwościach ich interpretacji.

Pamiętaj o źródłach wiedzy o lietarturze i sztuce- albumach i slownikach, które będą pomocne w przygotowaniach.

 

                                                       

 

              

 

Polecamy też książki z serii "Literatura i kontrowersje"

 

      

  

„Męska rzecz” zawiera materiały  dotyczące m.in.:

starożytnego męstwa  (w mitologii, „Iliadzie”), Robinsona  Kruzoe, Don Kichota, Andrzeja Kmicica („Potop”),Nikodema Dyzmy  („Kariera Nikodema    Dyzmy”), Hamleta, Raskolnikowa („Zbrodnia i  kara”), Wokulskiego   („Lalka”).  

"Zabójczy flirt - literatura  i terroryzm” przybliży zagadnienie terroryzmu obecne m.in. w: Antygonie”, „Makbecie”, „Hamlecie”, „Konradzie Wallenrodzie”,  „Kordianie”.

 „Bunt w literaturze” opowiada o różnych formach niezgody na ustalony porządek świata (także obyczajowy) i ciemniejszych stronach ludzkiej egzystencji.

„Pętla” Marka Hłaski, „Kokaina” Barbary Rosiek, „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty       Masłowskiej, „Nowy wspaniały świat” Huxleya i inne – używki w literaturze

„Ojciec chrzestny” Mario Puzo, „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, „Pachnidło” Patricka Suskinda. „American Psycho” Breta Eblisa, „Mechaniczna pomarańcza” AnthonyBurgessa, „Gnój” Wojciecha Kuczoka, „Malowany ptak” Jerzego Kosińskiego- prezentują różne oblicza przemocy w literaturze i filmie.

„Pisarze jednej książki” przybliżą tych twórców, którzy, zgodnie z tytułem, znani są czytelnikom jako autorzy jednej książki –np. Aleksander Sołżenicyn _”Archipelag Gułag”. Ken Kessey „ Lot nad kukułczym gniazdem”, Borys Pasternak  „ Doktor Żywego”, Christiane F. ”My, dzieci z dworca ZOO”, Jerome Salinger ”Buszujący w zbożu” i inne.

 Szkoła analizy tekstów kultury”- zawiera wskazówki jak opisać obraz, zanalizować film, zaprezentować rzeźbę  lub dzieło architektury.

W bibliotece jest bardzo dużo reprodukcji malarstwa od średniowiecznej ikonografii  po malarstwo współczesne m.in.:  „Historia malarstwa”, „Literatura i architektura”, „Historia architektury”, ponad 100  numerów czasopisma „Wielcy malarze” wypełnionych obrazami artystów od średniowiecza  po wiek XX.

Są też pozycje omawiające  wybrane dzieła, zawierające zarys interpretacji obrazu, np. „Literatura i malarstwo”, „Kochankowie z masakrą w tle” (o obrazach historycznych)

Dla zainteresowanych filmem proponujemy książki ”Autorzy kina polskiego” cz.1 i 2,  „Słownik adaptacji filmowych” i „Encyklopedia wiedzy o filmie”