Szanowni Kandydaci!!!

 

Od dnia 26 czerwca do dnia 10 lipca składanie kopii świadectw w godzinach 10.00-15.00

(zgodnie z terminem systemu Nabór Pomorze).

 

Uprzejmie prosimy o zachowanie obowiązujących procedur bezpieczeństwa związanych z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Święto Książki obchodziliśmy w tym roku wyjątkowo hucznie. Na przekór fatalnym statystykom czytelniczym, wieszczącym rychły koniec książki, wbrew złowieszczym wizjom odsuwania się młodzieży od literatury – głośno nawoływaliśmy najpierw w szkole, siebie nawzajem, a później na ulicach Gdyni przechodniów, do czytania książek. Zanim ruszyliśmy barwnym korowodem w miasto, uczestniczyliśmy w wielu działaniach na terenie szkoły. Na  ścianach już w przeddzień pojawiły się  żartobliwe rymowanki typu: Od Szekspira dech zapi(e)ra, Tylko ”Dziady” są bez wady, Pogryzione palce przy intrydze w Lalce”, Przy „Weselu” śpi” niewielu i wiele, wiele innych.

 

W sali lustrzanej odbył się finał projektu „Uwolnij książkę”. Oglądaliśmy nagrodzone filmowe zwiastuny książek i reklamy społeczne, propagujące czytelnictwo. Wszystkim spodobała się zabawna i pomysłowa drama „Rusz mózgiem” w wykonaniu uczniów klasy Ic, obrazująca przy pomocy króciutkich scenek korzyści z obcowania z książką. Zachwycił z towarzyszeniem gestu i dźwięku gitary grupowo wykonany wiersz Federico Garcii Lorki „Piosenka końcowa”. Zaskoczył Deszcz jesienny Staffa innowacyjnie wyrecytowany przez chór, którym dyrygowała pani Beata Galuba-Filipp.

 

Twórcy pięknych ekslibrisów i kolaży, wspaniałych pocztówek „Czytaj z Gdynią” a także autor pieczątki z logo projektu  odebrali nagrody w postaci talonów do Empiku z rąk autorek wydarzenia: Pani Beaty Galuby- Filipp i Pani Olgi Malickiej-Kowalczyk.

Na I piętrze rozdawano jednodniówkę „Czytam”; pojawiły się książki „do uwolnienia”, które powoli znajdowały nowych właścicieli - przedłużamy akcję i zapraszamy w kolejne dni do naszego szkolnego bookrossingu.

Dokładnie w południe barwny korowód wyruszył na Plac Kaszubski, gdzie po pomnikiem Antoniego Abrahama zorganizowaliśmy happening pod hasłem ”Uwolnij książkę- uwolnij wyobraźnię”. Skandując ”literackie hasła” budziliśmy zainteresowanie przechodniów. „Na dzień bez troski- Jan Kochanowski”, „Dobra każda chwila na Szekspira Willa”, „Rwie się dusza do "Pana Tadeusza” i inne chóralnie powtarzane przez młodzież za „wodzirejem” imprezy Panią Beatą Galubą-Filipp.

Młodzież rozdawała przechodniom własnoręcznie zaprojektowane i wykonane pocztówki „Czytaj z Gdynią”. Było wesoło, kolorowo, tym bardziej, że wśród uczestników wydarzenia nie brakowało osób pomysłowo przebranych za postaci literackie.

Przez cały dzień w szkole, i jak się okazuje, poza nią także, królowała książka. Mamy nadzieję, że entuzjazm wyzwolony w Międzynarodowym Dniu książki, utrzyma się na dłużej.

Barbara Buller

 

 

 

 

http://trojmiasto.tv/Pikieta-milosnikow-ksiazek-11234.html