Szanowni Kandydaci!!!

 

Od dnia 26 czerwca do dnia 10 lipca składanie kopii świadectw w godzinach 10.00-15.00

(zgodnie z terminem systemu Nabór Pomorze).

 

Uprzejmie prosimy o zachowanie obowiązujących procedur bezpieczeństwa związanych z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Niełatwo jest recytować wiersze o ojczyźnie, historii narodu, uczuciach wobec kraju żywionych. Mówiąc o rzeczach wielkich nietrudno jest popaść w patos, a nawet w egzaltację Przed tym ustrzegli się uczestnicy międzyszkolnego konkursu, organizowanego przez naszą szkołę ‘Etiuda o wolności”, który odbył się w piątek 6 listopada  w sali lustrzanej IX LO.

 

Młodzi artyści z gdyńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z uczuciem, ale bez czułostkowości, z powagą, ale bez sztuczności, posługując się słowami poetów dawnych i współczesnych  mówili o wartości największej wśród wielkich, najważniejszej wśród ważnych- o WOLNOŚCI.

Niezależnie od tego czy recytowane, czy wyśpiewywane słowa Jana Lechonia, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Jacka Kaczmarskiego i innych twórców- brzmiały prosto i szczerze, niekiedy wręcz przejmująco. Wszystkie wystąpienia były piękne , jednak niektóre zwróciły szczególną uwagę  jury w składzie: Wiesława Krysztofowicz - dyrektor IX LO, Olga Malicka- Kowalczyk – nuczycielka języka polskiego i Barbara Buller- nauczyciel bibliotekarz

I tak  w kategorii Recytacja przyznano

I miejsce  Małgorzacie Paprockiej z IX LO za wykonanie wiersza Jana Lechonia„ Przypowieść”

II miejsce Paulinie Leszczyńskiej z IV LO za przedstawienie utworu Zbigniewa Herberta ”Wilki”

III miejsce Julii Michalskiej z Gimnazjum nr 17 za recytację wiersza Artura Oppmana „Rok 1918”

w kategorii Poezja śpiewana

I miejsce zajęła Dominika Domagała z IV LO za wykonanie piosenki  do słów Jana Pietrzaka „Taki kraj”

II miejsce wyśpiewał  duet z II LO Anna Kwidzińska i Ludwika Klimont piosenką  do słów Marka Grechuty„Wolność”

III miejsce przyznano Adriannie Kos z VI LO  za „Ostatni list” Lecha Makowieckiego

Wyróżniono także Katarzynę Szymańską z IX LO za wykonanie piosenki „Piechota”

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, którym nagrody zostaną wręczone 10 listopada w trakcie obchodów Święta Niepodległości w IX LO. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za zaangażowanie i  zapraszamy za rok.