Szanowni Kandydaci!!!

 

Od dnia 26 czerwca do dnia 10 lipca składanie kopii świadectw w godzinach 10.00-15.00

(zgodnie z terminem systemu Nabór Pomorze).

 

Uprzejmie prosimy o zachowanie obowiązujących procedur bezpieczeństwa związanych z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

To była już 5. edycja „Etiudy o wolności”- konkursu poezji i pieśni patriotycznej, organizowanego przez IX LO i jak każdego roku okazało się, że o tej najważniejszej z wartości można mówić na różne sposoby… Prosto, jak w wierszu „W rocznicę deportacji” i  metaforycznie, jak w „Wilkach’ Herberta; płomiennie, jak w „Dwóch flagach” Gałczyńskiego i gorzko, jak w „Modlitwie” Hemara...

Po latach walki o nią i jej utrzymanie można już pięknie śpiewać, że „wolność to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w oczach ich i szczęście”. Można dzisiaj już do wspomnień zaliczyć tragedię wojny i gorycz wygnania, ale może właśnie dlatego należy wciąż czytać strofy o dramacie  braku wolności i snuć refleksje o trudzie jej zagospodarowania.

Jury konkursu, nie miało łatwego zadania, ale też nie miało wątpliwości.

W kategorii „Poezja”:

I miejsce zajął Michał Podlasiński - IX LO, prezentujący „Modlitwę” Mariana Hemara

II miejsce ex aequo : Jacek Sorn - ZSCHE za wiersz „Dwie flagi” K. I. Gałczyńskiego i Adam   Maczkowski - IX LO za „Przypowieść” Jana Lechonia

III miejsce – Marcin Dziuba z Gimnazjum nr 4 za wiersz „W rocznice deportacji” Tadeusza Witosa

 

W kategorii „Poezja śpiewana”

najlepsza okazała się Beata Graban – IX LO w pełnym emocji wykonaniu utworu Marka Grechuty ‘Wolność”

II miejsce ze swadą wyśpiewał Kamil Rogowski z Gimnazjum nr 4, wykonując „Róże i bez”, piosenkę znaną wszystkim z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową".

III miejsce za pełne ekspresji wykonanie dramatycznej piosenki „Janek Wiśniewski padł” zajął Alan Wittbrodt – IX LO

Myśląc w nadchodzących listopadowych dniach o Niepodległej, pamiętajmy, że jest tak, jak w nagrodzonej pieśni, że „wolność to królestwo dobrych słów, mądrych myśli, pięknych słów – to wiara w ludzi”. I nie zmarnujmy tego.

Barbara Buller