Szanowni Kandydaci!!!

 

Od dnia 26 czerwca do dnia 10 lipca składanie kopii świadectw w godzinach 10.00-15.00

(zgodnie z terminem systemu Nabór Pomorze).

 

Uprzejmie prosimy o zachowanie obowiązujących procedur bezpieczeństwa związanych z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Z okazji Święta Szkoły  10.11.2016 r. naszym gościem był między innymi pan pułkownik Henryk Karpiński. Pan Henryk urodził się w 1923 roku na Wołyniu. W czasie wojny był więziony przez NKWD, walczył także z bandami (jak sam je określał) UPA na Wołyniu, a po wcieleniu do Ludowego Wojska Polskiego brał udział w szturmie na Berlin. Po wojnie zaczął działać w Fundacji Oświatowej imienia generała brygady pilota Stanisława Karpińskiego.

Pan pułkownik, weteran II wojny światowej, zorganizował wystawę medali i odznaczeń polskich.  W trakcie prezentacji poszczególnych medali poznawaliśmy historię Polski i polskiego oręża. W kolekcji pana pułkownika znajdowały się medale z czasów przedrozbiorowych, wprowadzone przez August III Sasa i Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także medale, jakie otrzymali Polacy od cesarza Francuzów, Napoleona Bonapartego.  Wśród bogatej kolekcji były także  odznaczenia z czasów I wojny światowej otrzymane przez Polaków od zaborców. Mogliśmy również przeczytać teksty przysiąg, jakie składali żołnierze polscy carowi, cesarzowi Austro-Węgier lub Niemiec.

 Po prelekcji, zachęcani przez pana Karpińskiego, obejrzeliśmy  wystawę. Znajdowały się tam krzyże żelazne w wersji niemieckiej i CK, medale rosyjskie i przede wszystkim polskie odznaczenia wojskowe, w tym dwa najsłynniejsze: Virtuti Militari i Order Orła Białego. Były tam także odznaczenia ukraińskie dla tych, którzy walczyli z Polską o tzw. Galicję. Przy medalach znajdowały się opisy i ciekawostki na ich temat.

45-minutowa prezentacja pana Karpińskiego była bardzo bogata w wiedzę historyczną, której można pozazdrościć naszemu gościowi.  
Ten starszy pan (93 lata) urzekł nas nie tylko swoją opowieścią, ale także dużym poczuciem humoru i znakomitym zmysłem obserwacyjnym wobec tego, co się obecnie dzieje w świecie. Dziękujemy, panie pułkowniku!

Krystian Kaźmierczak, klasa I A