Dnia 25 września br., uczniowie z koła historycznego mieli okazję uczestniczyć w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. "Militaria w edukacji historycznej", która odbyła się w Rozewiu. Sześciu profesorów przedstawiało swoje referaty. Uczestników najbardziej zaciekawił wykład profesora Karola Olejnika, który mówił w sposób bardzo ciekawy i pouczający na temat demokracji szlacheckiej w XVI wieku i związanym z tym myśleniu emocjonalnym, a nie kategorialnym. Przedstawienie referatów oraz krótka dyskusja na ich temat, zakończyły się około godziny 12.

10581517 780343925356348 1639257356 n

 

      Następnie postanowiliśmy odwiedzić helskie fokarium. Trafiliśmy na godzinę karmienia fok, co umożliwiło nam zrobienie paru ciekawych zdjęć. Interesująco również opowiadała o fokach pani Beata Ryl, nauczycielka biologii z naszego liceum. Podczas karmienia fok, musiały one przejść także trening medyczny, pozwalający zachować im formę, aby nie miału trudności w pływaniu, gdy zostaną wypuszczone do morza. Potem wybraliśmy się spacerem na „koniec Polski”.

10614062 780344655356275 619256610 n

      Ostatnim punktem wycieczki było udanie się na półwysep Helski, w celu zbadania znajdujących się tam bunkrów oraz umocnień z czasów II Wojny Światowej, a także powojennych. Razem z nauczycielem przeszliśmy wszystkie z dostępnych obiektów „wzdłuż i wszerz”, badając także pomieszczenia boczne. Podsumowując możliwość zwiedzenia bunkrów i umocnień na półwyspie Helskim było bardzo ciekawym przeżyciem i każdemu się to podobało, jak i cały wyjazd. Uważamy także, iż powinno się trochę bardziej zadbać o  te miejsca, ponieważ przykro patrzeć, jak niektóre z tych miejsc popadają już coraz bardziej w ruinę. Składamy podziękowania dla naszego nauczyciela historii, pana Arkadiusza Ordyńca, za zorganizowanie tej nietypowej i bardzo interesującej wycieczki.