Właśnie wróciliśmy jak zwykle z bardzo udanej wymiany polsko-niemieckiej w Bonn. Spędziliśmy tam niezapomniany tydzień. Już w samolocie zaczęła się dobra zabawa, a podróż minęła niespodziewanie szybko (1h i 15min). Nasi niemieccy przyjaciele powitali nas gorąco zabawami integracyjnymi w szkole EMA. Następnie poszliśmy całą grupą do parku, po czym wróciliśmy do domów naszych partnerów. Powitaliśmy rodziny i z niecierpliwością czekaliśmy na kolejny dzień.

Czwartek zaczęliśmy lekcją angielskiego, potem wspólnie graliśmy w gry sportowe zorganizowane przez Frau/Panią Annie Strempel. Głodni i zmęczeni poszliśmy na obiad do szkolnej stołówki. Popołudnie przeznaczyliśmy na zwiedzanie miasta. Wieczorem spotkaliśmy się razem w ogrodzie jednej z uczestniczek na ognisku.

Kolejnego dnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w lekcjach hiszpańskiego oraz biologii po czym udaliśmy się do sali filmowej, aby obejrzeć krótki film o Bonn. Potem mieliśmy przyjemność zwiedzania w domu Beethovena. Przewodniczka oprowadziła nas po budynku opowiadając bardzo ciekawie o kompozytorze w języku polskim. Nasza koleżanka Karolina (1 a) miło zaskoczyła nas śpiewając „Odę do radości” w miejscu gdzie ona powstała. W kolejnym pomieszczeniu wzięliśmy udział w interaktywnym koncercie Beethovena pt „Fidelio”. Wieczór poświęciliśmy na pracę nad projektami.

Sobota to dzień, w którym weszliśmy na szczyt góry Drachenfels pod przewodnictwem Herr/Pana Stefana Knopke, gdzie odbył się piknik. Wieczorem pracowaliśmy nad projektami.

Najciekawszym dniem dla nas była niedziela, czyli dzień przeznaczony dla rodzin. Każdy z nas udał się na spacer ze swoimi rodzinami, poznając zakamarki uroczego miasta Bonn, po czym uczestniczyliśmy w tradycyjnym niemieckim obiedzie.

Kolonia to ogromne miasto, które mieliśmy okazję zobaczyć i zwiedzić wraz z przewodnikami w poniedziałek. Weszliśmy na szczyt Katedry (Köln Dom 157 m, ponad 520 schodków). Oliwia (2 d) dała się porwać muzycznemu szaleństwu na placu katedralnym, zatańczyła do piosenki Boba Marley'a wykonywanej przez ulicznego gitarzystę. Porobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i zostaliśmy zaproszeni na obiad. Z pełnymi brzuchami udaliśmy się na małe zakupy, a następnie wróciliśmy do Bonn i zabraliśmy się za ostatnie poprawki naszych projektów.

Wtorkowe lekcje geografii były dla nas niezwykle przyjemne i interesujące. Pojechaliśmy metrem do miasteczka, gdzie znajdowała się hala z ściankami wspinaczkowymi. Osoby, które czuły się na siłach wzięły udział w wspinaczce. Po wycieczce zebraliśmy się o godzinie 18 w auli szkolnej, gdzie prezentowaliśmy naszą tygodniową pracę w postaci projektów. Swoją obecnością zaszczycił nas dyrektor EMA Thomas Harth, któremu Pani Kozak-Pawlak wręczyła oficjalne zaproszenie w imieniu Pani Dyrektor Aliny Mroczkowskiej. Podczas tego spotkania Pani Dorota Twarowska i Frau Regina Zotz (inicjatorki spotkań młodzieży) powiedziały kilka ciepłych wzruszających słów.

W ostatni dzień naszej wycieczki udaliśmy się do ogrodu Botanicznego w Bonn. Przez 1.5 godziny oglądaliśmy rzadkie okazy roślin i piękną architekturę parku.

Zbliżają się wakacje, każdy z nas już dziś planuje wyjazd do uroczego Bonn by znowu zobaczyć się z naszymi przyjaciółmi.