W naszym Liceum w poniedziałek 8 grudnia br., rozpoczał się Tydzień Praw Człowieka.

Przez najbliższy tydzień uczniowie „Dziewiątki” będą zwiększać swoją wiedzę i wrażliwość w aspekcie Praw Człowieka, a także pomogą więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie, poprzez Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International, który odbędzie się 11 grudnia br. w godz. 11.00-12.30 i będzie zwieńczeniem Tygodnia Praw Człowieka.

Aktywistka Liu Ping z Chin, Daniel Quintero, uczestnik antyrządowych demonstracji w Wenezueli, Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, to tylko niektóre z osób, którym uczniowie będą mogli pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku uczniowie „Dziewiątki” wezmą w nim udział po raz pierwszy. W czasie Maratonu powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

- Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne - mówi Adam Labuhn, koordynator Maratonu Pisania Listów w IX LO, Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 400 miejsc w całej Polsce i w około 100 krajach na całym świecie. W IX LO będziemy pisać 11.12.2014 r. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 11:00 w sali 115. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie pan Andrzej Kołodziej (Prezes Fundacji Pomorska Inicjatywna Historyczna, działacz pierwszej Solidarności w czasach PRL, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych).

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

W ubiegłym roku w ponad 400 miejscach w całej Polsce napisano 214 427 listy. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton.

Program Tygodnia Praw Człowieka w IX LO w Gdyni:

8.12.

- wystawa plakatów w szkole nt. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, wydarzeń Grudnia 1970 r. w Gdyni oraz artystów wspierających Amnesty International/prawa człowieka,

- rozwieszenie materiałów Amnesty International,

- ankieta wśród mieszkańców Gdyni przeprowadzana przez grupę uczniów dot. praw człowieka.

 9.12.

- przeprowadzenie przez zespół organizacyjny Tygodnia Praw Człowieka ewaluacji ankiet.

 10.12.

- „Przebrany niepytany” - wszyscy uczniowie, którzy ubiorą się na niebiesko (kolor logo praw człowieka) uzyskują „szczęśliwy numerek”,

- rozwieszamy w szkole wybrane artykuły Deklaracji Praw Człowieka i logo Praw Człowieka,

- szkolenie dla uczniów przygotowujące do Maratonu Pisania Listów,

- muzyka na przerwach międzylekcyjnych wykonawców wspierających Amnesty International i popierających działania na rzecz praw człowieka.

11.12.

     Podczas 4 i 5 godz. lekcyjnej (10.55-12.35) w sali 115 czterech uczniów z każdej klasy weźmie udział w zwieńczeniu Tygodnia Praw Człowieka- na wstępie krótka prezentacja o Prawach Człowieka przygotowana przez uczniów, następnie wystąpienie pana Andrzeja Kołodzieja (opozycjonista w czasach PRL, działacz Solidarności, Prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna), a na zakończenie Wielki Maraton Pisania Listów w ramach ogólnoświatowej akcji Stowarzyszenia Amnesty International. W czasie przerw międzylekcyjnych muzyka wykonawców wspierających działania na rzecz praw człowieka.

 DSC0399

 DSC0401

 DSC0406

 DSC0429

 DSC0440