W dniach 23 - 30 września uczniowie IX LO w Gdyni gościli w swoich domach uczniów Gimnazjum EMA w Bonn. Młodzież obu szkół w ciągu tego tygodnia realizowała projekty edukacyjne, których celem była promocja Gdyni i regionu, łamanie stereotypów dotyczących Polaków i Niemców oraz doskonalenie umiejętności językowych.
Program wizyty poza niezmiennymi od lat punktami, zwiedzanie Gdyni, Gdańska, wzbogacił się o nowe, atrakcyjne elementy, do których należało nowe Muzeum Solidarności jak również warsztaty plastyczne, podczas, których młodzież wykazała się kreatywnością wykonując prace w glinie oraz malując torby.
Ważnym punktem tegorocznej wizyty było przybycie na obchody jubileuszu dyrektora Gimnazjum EMA w Bonn pana Thomasa Harta oraz pani Reginy Zotz-Schumacher. W poniedziałek dyrektorzy obu szkół oraz uczniowie i nauczyciele uczestniczący w wymianie przyjęci zostali przez władze miasta, panią prezydent Ewę Łowkiel i naczelnik wydziału edukacji UM panią Krystynę Przyborowską.

 


Zwieńczeniem programu był poniedziałkowy wieczór pożegnalny, podczas, którego młodzież i rodzice polskich uczniów mieli możliwość usłyszeć od osób, które zainicjowały ideę wymiany jak to wszystko się zaczęło. Podczas tego ostatniego wieczoru zaprezentowane zostały zrealizowane przez młodzież obu szkół projekty.
Druga część projektu XX wymiany polsko-niemieckiej przewidziana jest na marzec 2015 roku, kiedy to polscy uczniowie odwiedzą swoich przyjaciół w Bonn. Wymiana polsko-niemiecka to ważne przedsięwzięcie zarówno dla nas jak i dla naszych partnerów.
Jego realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego i zaangażowania rodziców uczniów goszczących młodzież polską i niemiecką.
Należy podkreślić fakt, że Urząd Miasta Gdynia oraz instytucja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy od lat w znaczącym stopniu wspiera finansowo naszą ideę wymiany. Kontynuowania wymiany jest możliwe dzięki udziałowi uczniów i nauczycieli obu stron w przedsięwzięciu oraz ich zaangażowaniu.

 

 

IMG 2177

IMG 2467

IMG 2479